مشکلات ازدواج(مشاوره و نقد1)

به نام الله

در فرهنگ ایرانی ما ازدواج دارای مراسم است و این مراسم و شرایط ازدواج اینگونه است: مراسمات:خواستگاری، عقد ، ازدواج. شرایط: رضایت طرفین، برای دختر رضایت پدر ،مهریه یا صداق(نشانه ی صداقت).

متاسفانه مراسمات و خرج های بسیاری که به ازدواج اضافه شده هیچ کدام مربوط به فرهنگ ما نیست و از فرهنگ غربی اجاره شده است و باقی هم نخواهد ماند زیرا کسی از این آداب و مراسمات رضایت ندارد.

مراسمی که امروزه از آن به عنوان عروسی یاد می شود مشکلات بسیار و عدیده ای دارد مثل هزینه ی گزاف که دختران پر توقع بر آن افزوده و از پسری که قرار است همسر آنها شود توقع دارند این مراسم را در تالار و با شام و شیرینی و گروه موسیقی و انواع دسرها و سالاد ها و استخدام رقاص و گروه خدمات و... برگزار نماید و پسران ساده و گاها خنگول هم این توقع را با زیر هزاران قرض و وام و بدهی و استرس و اضطراب های ناشی از آن رفتن،برآورده می نمایند و می گویند یک شب بیشتر نیست آخه بد بخت این یک شب برای تمام عمرت مشکل ایجاد می نماید.

مراسم ازدواجی که در واقع اولین لحظات شروع یک زندگی است با نواختن شیپور شیطان یعنی موسیقی مستهجن آغاز می شود خب معلوم است این آغاز نامبارک پایان بسیار بدی در انتظار دارد و از آن بدتر با نمایش عروس خانم که بسیار آرایش شده و احتمالا چند زن و دختر هم که با آرایش بسیار و وضع نامناسب همراه او هستند، به مردان نامحرم حتی اگر هم فامیل باشند بازهم حرام است واز بزرگترین گناهان کبیره به شمار می رود ، آغاز می شود معلوم است چه عاقبتی در انتظاردارد.فقط در این باب این را بگویم که در همان شب اگر پسر نوجوان و جوانی که امکان ازدواج ندارد با دیدن عروس تو و یا آن زنان و دختران که در مراسم عروسی تو خود را به نا محرمان نشان دادند و درمقابل آنها خود نمایی کردند به گناه خودارضایی و یا زنا و ... اقدام کند مطمئنا این زندگی تو پایانی جز با اتفاقات ناخوشایند که دیگر تاب گفتن ندارم پایان نمی پذیرد.

این چه همسری است که برای یک شب خوش گذرانی حاضر است تو را به یک عمر مشقت و سختی وادار کند و برای خوشحالی و لذت یک عده ی دیگر در عروسی تو ،حاضراست چندین و چند میلیون به تو ضرر مالی بزند. این چه همسری است که در اولین شب زندگی مشترک تصویر بدن خود را در ذهن جوان های بسیاری هک می نماید با بدحجابی و یا خدای ناکرده با آرایش و لباس بدن نمای خود.این همسر چگونه در آینده برای تو آرامش رقم خواهد زد وقتی در ابتدای زندگی آرامش را از تو با هزینه ی گزاف و قرض و بدهی بسیار گرفته. 

برادر و خواهر گرامی خوب به حرف هایم فکر کن اگر می خواهی آن زندگی که در فیلم های ایرانی و یا هالیوودی به من وتو نشان می دهند داشته باشی بگذار همین الان بگویم محال است و این زندگی ممکن است حتی تا آخر عمرت هم نصیب تو نشود زیرا اساسا در ابتدای زندگی راحتی و رفاه بسیار ،دروغ محض است به اطرافیان و دوستان و خانواده ات نگاه کن آنهایی که به ظاهر زندگی شان با خانه ، ماشین و مراسم عروسی بسیار مجلل آغاز کرده اند دوست صمیمی خودم را بگذار مثال بزنم 18میلیون پول مراسم عروسی کرده و با کمک پدر ومادر خود و عروس خانه ای اجاره کرده در حالی که همه ی پس انداز خود را خرج کرده 20میلیون تومان بدهی به بانک برای وام دارد متاسفانه فشارهای عصبی در این چند روزه کاری کرده پلک هایش ریپ می زند و باید دو شیفت کار کند تا بتواند اجاره خانه و بدهی بانکی خود را برساند و تازه هر ماه با دیگران حساب خود را صفر کند و دیگر چیزی برای خود و همسرش باقی نمی ماند یک جوان تا چند سال می تواند این کار را بکند تا بدهی بانکی تمام شود و بعد از آن بتواند چیزی پس انداز نماید تا شاید در، سی یا چهل سال آینده خانه ی محقری بخرد.

همین دوست خودم اگر هزینه ی عروسی را به صفر نزدیک می کرد الان فقط اجاره خانه دغدغه ی مالی اش بود که با همان دوشیفت کار بدون دغدغه می توانست در مدت کمتر از ده سال صاحب خانه هم شود و واقعا شرایط عصبی و روانی او با این شرایطی که الان دارد از زمین تا آسمان متفاوت می شد.

بنده و امثال بنده در شرایط بسیار عالی به سر می بریم زیرا اگر صحبت از ازدواجمان باشد همه می دانند با چند کیلو شیرینی و شربت و چند صلوات مراسم ازدواج را برگزار می کنیم و نه جهیزیه ی سنگین از خانواده عروس خانوم می خواهیم و نه چیز دیگری از خانواده ی خود .

ازدواج تنها زمانی توصیه می شود که افراد آمادگی تصمیم گیری عاقلانه داشته باشند نه مثل ازدواج های بعضی اساس زندگی شان را بر بی عقلی بنا کنند.تشکیل خانواده برای رسیدن به آرامش است پس تنها توصیه ی من به شما برادر و خواهر گرامی این است از کاری که آرامش زندگی شما را بر هم می زند بپرهیز تا جاییکه آرامش بر زندگی اولویت دارد.

/ 3 نظر / 20 بازدید
شيرين

سلام وبلاگت عالي بود http://alpha20.mihanblog.com/extrapage/hadiehshop

هگزا

احتمالا باید همینطور باشد که میفرمایید!!!

شيرين

سلام وبلاگت عالي بود http://alpha20.mihanblog.com/extrapage/hadiehshop